post

ĈAR je pohraničné esperantské stretnutie mládežníkov, ktoré sa tento rok uskutoční v Liptovskom Mikuláši. Stretnú sa tam začiatočníci, pokročilí, ale aj plynulo hovoriaci esperantisti. ĈAR nebude len o učení sa medzinárodného jazyka esperanta, ale aj o spoznávaní krásneho prostredia Liptova.

Stretnutie milovníkov esperanta sa bude konať 12. – 15. novembra 2015 na úpätí Chopku v penzióne Relax Jasná v Liptovskom Mikuláši (Demänová).

Počas stretnutia bude prebiehať intenzívny kurz esperanta pre začiatočníkov aj pokročilých. Po štúdiu sa môže tridsiatka účastníkov tešiť na aktivity spojené s hlavnou témou podujatia „V zdravom tele zdravý duch”. Čerešničkou na torte bude výlet do krásnej Demänovskej jaskyne Slobody.

Cieľom stretnutia je priblížiť medzinárodný jazyk esperanto úplným začiatočníkom, a pokročilým umožniť precvičiť si jazyk v medzinárodnom prostredí.

Organizátormi podujatia sú Poľská Esperantská Mládež (PEJ) a Slovenská Esperantská Mládež (SKEJ).

pej

Podujatie ĈAR začne 12. novembra 2015 večer, v penzióne Relax Jasná, na Obchodnej ulici 299 v Liptovskom Mikuláši. Program bude prebiehať až do nedele 15. novembra 2015. Ďalšie informácie nájdete aj na http://cxar.pej.pl/.

V rámci stretnutia ĈAR sa bude plánovať aj budúcoročný 101. Svetový kongres esperanta, ktorý bude Slovensko hostiť vôbec prvýkrát v histórii. Ten sa uskutoční v historickom meste Nitra koncom júla 2016, v prvom mesiaci slovenského predsedníctva Európskej únie.

Esperanto (pôvodne Lingvo Internacia – „medzinárodný jazyk“) je najrozšírenejší medzinárodný plánový jazyk. Názov je odvodený od pseudonymu, pod ktorým v roku 1887 zverejnil lekár L. L. Zamenhof základy tohto jazyka. Zámerom tvorcu bolo vytvoriť ľahko naučiteľný a použiteľný neutrálny jazyk, vhodný na použitie v medzinárodnej komunikácii. Cieľom nebolo nahradiť národné jazyky, čo bolo neskôr aj deklarované v Boulonskej deklarácii.

Viac o esperante na: www.esperanto.sk alebo https://sk.wikipedia.org/wiki/Esperanto