SKEJanoj

La studenthejmo A. Bernolák

Študentský domov A. Bernoláka

Mládežnícky program bude súčasťou 101. svetového kongresu Esperanta v Nitre, ktorý sa uskutoční 23.7.-30.7.2016 a bude pripravený pre všetky vekové kategórie. Jedinou podmienkou, ktorú musíte splniť, je „byť mladý duchom“. Už je pre Vás pripravené lacné ubytovanie v študentskom domove A. Bernoláka, za ktoré zaplatíte len 70 € na celý týždeň! Ak ste sa narodili po 31/12/1995, neplatíte dokonca ani prihlasovací poplatok.

Hlavnou témou mládežníckeho programu „Mladší starším – skúsení menej skúseným”. Toto motto znamená, že tento rok mládežníci pripravili program nie len pre mladých vekom, ale aj pre tých, ktorí sa mlado cítia. Spoločne budeme spievať, hrať sa, športovať, tancovať bambu, chodiť na výlety, ale tiež sa navzájom ponoríme do tajov techniky, jazykov alebo sa naučíme ako efektívne pracovať, a to všetko pomocou rôznych kurzov a prednášok. Alebo sa len jednoducho každý večer zabavíme v bare s každým, koho vek podľa OP už prekročil oficiálnu hranicu mladosti

Tu si môžete pozrieť prezentáciu mládežníckeho programu, ktorú vytvorili členovia organizačného tímu počas JES-u 2015/2016.

Ak ste si nestihli kúpiť niektorý z lístkov na mládežnícky program, nezúfajte, bude možné si ich zakúpiť aj počas prvých dní kongresu. Stačí prísť do stánku TEJO alebo sa nám prihovoriť počas Movada foiro. Ale nezabudnite, kto prv príde, ten prv melie! 🙂

Program

Mládežnícky program v kocke:

junulara_programtabulo

Vysvetlivky k použitým farbám:

junulara_programtabulo_klarigo

V rámci kongresovej témy “Mladší starším – skúsení menej skúseným” vám budeme celodenne k dispozícii v stánku TEJO/SKEJ, kde budeme pripravení vám pomôcť s kaýmkoľvek technickým či praktickým problémom, ktorý budete počas kongresu mať. Vyhľadajte nás kedykoľvek budete potrebovať!

Medzinárodná ochutnávka jedál a pitia (23.7.2016)

trinkomangxaSrdečne vás pozývame zúčastniť sa ochutnávky jedál a pitia už počas prvého večera! Všetci, ktorí neradi chodievate spávať skoro a preferujete sa rozprávať s hocikým už počas prvého večera tohto kongresu, prineste si svoje národné špeciality a prezentujte ich, podeľte sa s inými a ochutnajte aj iné národné kuchyne. Už teraz sa tešíme že spoznáme vaše národné špeciality.

Mestská hra (24.7.2016, 15:00)

Spoznajte mesto Nitra spolu s nami! So svojím medzinárodným tímom spoznáte nielen centrum, ale aj netypické časti mesta, jeho pestré príbehy a zabavíte sa pri riešení rôznych úloh. Sľubujeme vám jedinečný zážitok 🙂

Ochutnávka vín (25.7.2016, za 7 eur, 19:00-21:00) – D10vingustumado

Neradi by ste minuli veľa peňazí za banket alebo sa Vám skrátka nepáči tento druh programu? Nevadí! Pripravili sme pre vás alternatívnu zábavu pred bálom. Príďte na ochutnávku vín, kde budete mať možnosť ochutnať rôzne druhy regionálnych vín sprevádzané niečím na zahryznutie. Neskôr sa spolu zabavíme na kongresovom bále.

Zelený piknik (27.7.2016, za 7 eur, 19:00-21:00) – D11pikniko

Pripravujeme pre vás nezabudnuteľný zážitok v podobe esperantského pikniku v parku hneď vedľa študentského internátu. Budú pre vás pripravené deky, jedlo a pokojné koncerty, aby ste si mohli užiť piknik čo najviac. Za malý poplatok získate kupón na jedlo a pitie, ktoré Vám organizátori rozdajú na mieste.

Mládežnícka exkurzia do Bratislavy (27.7.2016, za 10 eur, 8:30-18:00) – E10jp_blava

Takisto sme mysleli na mládežníkov, ktorí by radi navštívili naše hlavné mesto Bratislavu za výhodnú cenu. V Bratislave navštívime Bratislavský hrad, centrum mesta, a dostanete tiež čas, aby ste aj sami spoznali mesto. Exkurzia bude hlavne pešia počas celého dňa a počet účastníkov je limitovaný. (Prioritu majú mládežníci, ale ak ostanú voľné miesta, lístky na exkurziu sa budú predávať na mieste, v stánku mládežníckeho programu počas prezentácií organizácií (“Movada forio”) tým, ktorí prídu ako prví.)

Mládežnícka bezplatná exkurzia na Zobor (27.7.2016, 10:00-14:30)

jp_zobor2

Ste športový typ alebo skrátka zbožňujete prechádzky v prírode? V tom prípade je táto exkurzia ako stvorená pre Vás! Vrch Zobor sa vyníma nad Nitrou a ponúka krásny výhľad na celé mesto a okolie. Po ceste si budete môcť odbehnúť a pohľadať nejakú tú “cashku”. Doneste si pevnú obuv, vodu a slnečné okuliare!

Koncerty

  • Barbora Hazuchová – známa slovenská speváčka, ktorá sa zúčastnila súťaže Superstar a patrí medzi 8 najlepších spevákov v Česku a na Slovensku.
  • Easy Steps – hudobná skupina z Česka s hudobným štýlom “Rock”. Spievajú a hrajú všetky známe svetové pesničky, a rovnako aj vlastnú tvorbu.

Iné

Tanečné kurzy – Počas celého podujatia budete mať možnosť zúčastniť sa všakovakých tanečných kurzov. Na výber budú okrem iného aj tradičné slovenské tance, či čardáš!

Šport – Naši sympatickí mladí športovci si pre vás pripravili hneď niekoľko športových aktivít. Zučastnite sa tradičného futbalového zápasu aj tento rok!

Kurzy a prednášky – Radi pracujete na rôznych skupinových zadaniach alebo proste len počúvate odborné prednášky vedené mládežníkmi? Vždy ste svojmu kamarátovi/kamarátke chceli vyrobiť náramok priateľstva, ale nevedeli ste ako? Ste fanúšikom geo-cachingu? Aj tieto aktivity si budete môcť vychutnať počas UK 2016. Ak Vás to zaujalo, príďte sa pozrieť!

Prečo sa zúčastniť?

Ak vás nezaujal náš bohatý program, možno Vás presvedčia aspoň naše videá. 🙂

Alebo možno slovenské ceny:

skej_mangxajxojskej_alkoholajxojskej_senalkoholajxoj

Organizačný tím

Léon, 19skej_leon

Som študentom ekonomickej teórie a financií na Univerzite Karlovej v Prahe. Okrem štúdia, ktoré ma až na niektoré menšie nedostatky veľmi baví, vo voľnom čase rád plávam, kreslím, cez leto behám po horách, cestujem a samozrejme sa chodím baviť . Mnohí by si mysleli, že som s esperantom začal vďaka mamine, ale naučiť sa tento jazyk a neskôr angažovať sa v tomto hnutí, ma motivovali až prvé väčšie podujatia, kde som spoznal veľa skvelých mladých ľudí. Teraz sa už aj vďaka predsedníctvu v SKEJi, môžem realizovať v oblastiach, ktoré ma odjakživa najviac bavia. Preto ma tiež teší, že budem môcť na Svetovom esperantskom kongrese v roku 2016 v Nitre, mať na starosti práve mládežnícky program, na ktorého realizáciu bude treba pomoc aj mnohých z vás. 😉 Okrem iného mám tú česť sa zúčastniť v apríli v mene TEJO (Svetovej esperantskej mládeže) na konferencii CoMem, ktorá sa uskutoční v Bruseli. To je tak o mne asi všetko (ne)podstatné, teším sa na ďalšiu spoluprácu a nové tváre, či už v SKEJ, ale aj všeobecne v EO hnutí.

Zuzka, 25skej_zuzka

Som študentka svetovej politiky a medzinárodných vzťahov na Univerzite v Pavii (Taliansko). V minulosti som bola viceprezidentkou SKEJ (slovenská esperantská mládež) a členkou komisie TEJO (celosvetová esperantská mládežnícka organizácia). Momentálne som viceprezidentkou IEJ (talianska esperantská mládež) a prezidentkou SKEJ. Spolupracujem tiež na organizácii viacerých medzinárodných podujatí: som hlavnou organizátorkou IJF 2016 (medzinárodný mládežnícky festival) a pre UK 2016 mám na starosti vzťahy s verejnosťou…

Esperantistkou som sa stala v roku 2008 vďaka iniciatíve mojej sestry Paulínky, a dnes si už bez neho neviem predstaviť svoj život. Medzi moje ďalšie záľuby patrí hra na klavír, cudzie jazyky a kultúry, maľovanie, učenie sa básní, tanec, čítanie a mnohé ďalšie!

Tomáš, 20skej_tomas

Som študentom financií a práva na Masarykovej univerzite v Brne (Česká republika). Momentálne som členom predsedníctva SKEJ a prezidentom revíznej komisie ĈEJ. viceprezidentom SKEJ. Do sveta esperanta som sa dostal vďaka krátkemu jazykovému kurzu, ktorého som sa zúčastnil v roku 2013, kde ma základy tohto jazyka naučila kamarátova mama. Mojím prvým väčším esperantským podujatím, ktorého som sa zúčastnil bol JES, po ktorom som si úspešne začal vylepšovať svoje jazykové znalosti. Medzi moje záľuby patrí futbal a iné športy, čítanie a odkedy som v hnutí tak ma veľmi baví aj cestovanie.

Pre UK 2016 mám na starosti reklamu a administratívu mládežníckeho programu, ako aj jeho denný program.

Žeňa, 26skej_zena

Študujem Kognitívnu vedu na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky v Bratislave, pretože chcem jedného dňa čítať ľuďom myšlienky… Oficiálna verzia pre ne-esperantistov však je, že chcem prispieť k zmene slovenského vzdelávacieho systému, pretože si myslím, že by mohol fungovať efektívnejšie.

Do esperantského sveta som prvýkrát zavítala pred 4 rokmi, vďaka Zuzke, ktorá ma presvedčila o tom, že esperantisti sú skvelí ľudia a že sa proste musím ísť pozrieť na IJF, aby som si overila, že je to pravda. Práve na tomto stretnutí som sa zamilovala do esperantského sveta a začala sa zúčastňovať aj mnohých ďalších stretnutí. Rada cestujem, spoznávam ľudí, tancujem, trávim čas so zvieratami, športujem, učím sa nové veci… a teda v esperantskej komunite možem rozvíjať takmer každú zo svojich záľub. 🙂 Členkou SKEJ som od roku 2012 a od roku 2015 som aj členkou jeho predsedníctva a pokladníčkou. Rada organizujem a vypomáham počas podujatí a počas UK 2016 budem mať na starosti piknik, mestskú hru a aj niektoré ďaľšie aktivity mládežníckeho programu.

Paulína, 19skej_paulina2

Som študentkou ekonómie a financií na Karlovej univerzite v Prahe, no pochádzam z Trenčianskych Mitíc. K mojim záľubám určite patria jazyky, a najnovšie ma zaujalo práve esperanto. Okrem iného ma baví tanec, hudba, historický šerm, astronómia, varenie, písanie a večerný život. Práve vďaka mojej láske k večernému životu som ochotná pomáhať počas UK 2016 v Nitre s večernými aktivitami mládežníckeho programu. Je pravda, že často prokrastinujem, môže za to hlavne moja závislosť na seriáloch, no nakoniec všetko dokončím. 🙂

Mama Janaskej_jana

Esperantistkou som sa stala dvakrát: v roku 1986 a bola som aktívna do roku 1990, potom som sa znova vrátila do esperantského sveta v roku 2011. Keďže mám rada pohyb každého druhu, budem počas Svetového kongresu viesť kurzy slovenských ľudových tancov, budem vás sprevádzať počas výletov a hier. Zodpovedná som za všetkých účastníkov 40+, ktorí sa ešte stále cítia mladí – neváhajte sa so mnou skontaktovať.

Paulína, 26skej_paulina1

Pochádzam z Bratislavy, ale momentálne žijem v meste Örebro vo Švédsku. Prednedávnom som tu začala študovať rodové štúdiá (ale mojou pôvodnou špecializáciou sú slovanské jazyky a literatúry).

Svojho času som bola dosť aktívna v esperantskom hnutí: v SKEJ-i ako podpredsedníčka a v TEJ-i (Svetovej esperantskej mládežníckej organizácii) najprv ako členka komisie za SKEJ a potom ako generálna tajomníčka. Teraz sa Esperantu venujem skôr v oblasti kultúry: hlavne sa zaoberám feministickým blogom Egalecen a diaľkovo študejem interlingvistiku v Poznani.

S Esperantom som začala už v roku 2006. Začalo to mojou láskou k jazykom, ale plne som Esperantu prepadla, keď som spoznala jeho úžasnú komunitu. Medzi moje záujmy patrí film, feminizmus, vyšívanie, hry, a samozrejme jazyky a cestovanie.

Odkazy